İş Yerinize Hava Katacak Ofis Tabelaları

Ofis Tabelası Yapımında Ve Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle tabelanın her zaman kurumsal bir imajı temsil ettiği unutulmamalıdır. Önemli olan logonun, hizmet kalemlerinin, sloganın, iletişim bilgilerinin görsel olarak dikkat çekici bir şekilde düzgün bir yerleşim içerisinde olmasıdır.

Yapım ve seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar ofis tabelası konusunun içerisine girmektedir. Bu dikkat noktaları şunlardır:

  • Nerede yer alacağına karar verilmelidir.
  • Renk, yazı tarzı gibi noktalar uygun bir şekilde seçilmelidir.
  • Bütünlüğü koruyarak açık ve net bilgiler içermelidir.
  • Fiziki zararlara karşı dayanıklı malzemeden yapılmalıdır.
  • Bu yapım ve seçim için mutlaka alanında uzman tasarım firmalarıyla çalışılmalıdır. Fikir alınarak yapılmalıdır.

Ofis Tabelası Seçiminin Doğru Yapılması Neden Önemlidir?

Tabela çeşitleri arasında en çok tercih edilen yer iç mekanlarda kullanılan ofis tabelası modellerdir.

Görsellik açısından göze hoş gelirken aynı zamanda da kullanışlı olması gerekmektedir. Firmaya gelecek olan müşterilerin ve misafirlerin ilk dikkatini çekecek olan şık görüntüsüyle bu tabela tasarımları dır. Firmayı temsil eder. Kullanım alanı oldukça geniştir. İşletmelerin çok olduğu sokaklarda tabela kullanımı firmalar için vazgeçilmezdir. Bazı durumlarda dikkat çekici tabela birçok müşteriyi getirmektedir.

Ofis Tabelası Seçiminde İlk İzlenim Özelliğine Dikkat Edilmelidir

İş dünyasında başarılı olmak rakiplerin önüne geçmek ile mümkündür. Rakiplerin önüne geçmek için belirli noktalara dikkat edilmelidir. Tabela seçimi bu noktada devreye girmektedir. Tabela seçerken sadece hedef kitle göz önüne alınmamalıdır. Aynı zamanda işi de en iyi şekilde yansıtan bir tercih yapılması ilk izlenimin rakiplerin önüne geçmesinde yardımcı olur.

Ofis Tabelası Tercihinde Tema Seçimine Dikkat Edilmelidir

Tercih edilen tabelada, verilmek istenen mesaj teması doğru verilmelidir. Yazı tipi ve renk seçimi de temayı gösteren özelliklerdir. Sadece dikkat çekici bir renk tonuna sahip olması önemli değildir. Yazı tipine de uygun olması gerekir. Temada yer alan mesaj hızlı okuma ve anlama özelliğine de sahip olmalıdır.

Ofis Tabelası Seçiminde Boyut ve Tasarım Özellikleri

Tabelanın doğru izlenimi vermesi boyuta ve tasarımına bağlıdır. Verilen mesajın ve bilgilerin çokluğu ve azlığına göre boyut belirlenmelidir. Aynı zamanda da göz yormayacak net bilgilerden oluşmalıdır. Tabelanın yerleştirileceği yere göre de yazı boyutu, tabelanın boyutu ve tasarımı buna göre büyüklük, küçüklük özelliklerini içerebilir.

Ofis Tabelası Seçiminde Kullanılacak Malzemeler Nasıl Olmalıdır?

Tabelanın temel materyalini yazı, grafik ve alt tabakada kullanılan malzeme oluşturmaktadır. Kurumun kimliğine uygun grafikleri tasarlayabilecek bir firmayla çalışılması bu noktada önem kazanmaktadır. Çalıştığınız firma tasarım ve malzeme konusunda doğru önerileri sizlere sunacaktır.

Ofis Tabelası Seçiminde Tabela Türü Tercihi Neden Önemlidir

Piyasada çok sayıda ve modelde tabela türü mevcuttur. Firma bu türlerden seçerken mutlaka alanında uzman tasarım ve yapım firmasıyla çalışmalıdır. Hizmet detaylarına göre uygun tür seçilmelidir. Aynı zamanda firma sahipleri de kendi tabela modellerini belirleyebilir. Kaba taslak çizimleri çalıştıkları firmalara sunabilir, geliştirilmesini sağlayabilirler.

Ofis Tabelası Yaptırmadan Önce Bütçe Belirlenmelidir

Hizmet veren firmalar için bütçe belirleyici bir faktördür. Her detay için ve yapılacak iş için firmalar bütçelerini özenle belirlemelidir. Tabela yaptırmadan önce de firma bu iş için ayrı bir bütçe belirlemelidir. Tasarım firmasına vereceği ücreti belirlemelidir. Maliyet yapılacak tabelanın kalitesine göre de değişebilmektedir. Bu yüzden bütçe belirlemek önem arz etmektedir.

Ofis Tabelasının Yerleştirilmesinde İzin ve Kısıtlamalar Bilinmelidir

Genel olarak şehirlerde işletmelerin kullanabileceği tabelaların boyut ve türlerini ait belirli düzenlemeler vardır. Tabelanın yapılacağı yer belirlendikten sonra bu kural ve düzenlemeler bilinmelidir. İzin belgeleri gerekli kurumlarca imzalanmalıdır. Belediye ve makamlarca verilen kısıtlamalar dikkate alınmalıdır. Bu bir süreci kapsamaktadır. Bu süreç doğru bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Ofis Tabelası Çeşitleri Nelerdir ve Fiyatları Neye Göre Değişir?

Tabela seçiminde çeşitlerin fazla olmasından dolayı kafanız karışabilir. Bu sebepten dolayı mutlaka seçimlerin doğru yapılması adına tasarım firmalarıyla görüşülmelidir. Alüminyum harf, cephe tabelası, neon, kutu harf ve totem tabela çeşitlerini oluşturmaktadır. Tabela çeşit fiyatları ise elbette ki istenilen özelliklere ve yapıma göre değişmektedir.

Bu çeşitlerden biri seçildiğinde geriye kalan her bilgi firmaya kalmaktadır. Tabelayı tasarlayacak firma da bütçeye uygun bir fiyat oluşturmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir